Nu börjar vi äntligen takta igång säsongen och vi hoppas att ni alla haft och har en bra sommar trots ostadigt väder och Coronapandemi.
Flera säljsugna föräldrar har redan frågat om Restaurangchansen och vi kan meddela att vi även denna säsong kommer att sälja de eftertraktade Restaurangchansen-häftena (och appar).
Det är minst 6 stycken enheter per spelare (4 för de som har fler spelande barn i SFBC) som skall säljas.
Av dessa är det 2 stycken per spelare som det är beting på till föreningen och de som säljs däröver kommer även laget till del, vilket är grymt bra i dessa Covid 19-tider när vi blir aningen begränsade till nya fikaintäkter p.g.a. Corona-anpassade publikantal i samband med sammandrag osv.
Dessa Restaurangchansen-produkter kommer att från mitten av september att delas ut på träningarna,
MEN, det kan ju redan nu vara bra att ni börjar "ta in order" från era vänner, bekanta, arbetskollegor, nära och kära.
Priset är 260:- och det betalar igen sig fort då dessa ger upp till 50% i butiker, företag samt ofta "2 för 1" på restauranger.
Observera att denna försäljning ger ett mycket nödvändigt kapital genom en försäljning som alla kommer att få nytta och fördel av.
Behövlig i dessa tider och framför allt när laget för varje år behöver mer och mer resurser för att kunna vara med på de arrangemang som önskas och krävs.
Lycka till med försäljningen!